طراحی لیبل یا برچسب از مهم ترین روش‌های شناسایی نام تجاری آن است. کلیه محصولات در صنایع غذایی، دارویی، آرایشی و بهداشتی و دیگر صنایع دارای لیبل های اختصاصی هستند. از دیگر موارد لیبل می‌توان استفاده از آن برای کددهی به اموال موجود در یک سازمان را اشاره نمود که به آن برچسب اموال نیز می‌گویند.
​​​​​​​امروزه ما در دنیای بسته‌بندی‌ها زندگی می‌کنیم و تقریباً هر چیزی که می‌بینیم به‌نوعی دارای بسته‌بندی است. با توجه به حجم بالای بسته‌بندی نیاز است تا این بسته‌ها به‌گونه‌ای در انبار نگهداری شوند. درعین‌حال ورود و خروج بسته‌بندی‌ها نیز باید کنترل‌شده باشد. برای این کار باید نام و برند تجاری و کد کالای فروشنده روی بسته‌بندی‌ها درج‌شده باشد که این خود مستلزم استفاده از لیبل برای برچسب‌گذاری بسته‌بندی است. برچسب‌ها روی کالا یک بارکد جداگانه تعریف می‌کند. به‌این‌ترتیب از ارسال اشتباه کالا جلوگیری می‌شود و به‌سادگی می‌توان از موجودی انبار مطلع شد. برچسب‌ها در سایزهای مختلف قابل طراحی و استفاده هستند.
انواع لیبل یا برچسب
لیبل حرارتی
لیبل متال
لیبل کاغذی
لیبل اموال
لیبل بی‌رنگ و شفاف
لیبل پشت متال
لیبل پی‌وی‌سی
لیبل گچی
لیبل وید
لیبل سکوریتی
لیبل تایوک و لیبل امنیتی
​​​​​​​

همراه این تغییرات نباید از بهبود و باز-طراحی لیبل و طراحی جعبه و کارتن غافل ماند. زمانی بسته‌های محصولات فقط یک جعبه بودند و لیبل ها تنها برای مشخص کردن جزییات محصولات به کار می‌رفتند. امروزه در بازار عرضه مواد غذایی و یا محصولات دیگر، رقابت در طراحی برچسب کمتر از کیفیت محصول نیست. امروزه بسته‌بندی محصولات به همراه لیبل آن‌ها مسئولیت مهم جذب مشتری را بر عهده دارد. چاپ افست به‌صورت شیت اجازه می‌دهد تا صاحبان برندها به‌سرعت و به‌آسانی بتوانند گرافیک و طراحی لیبل را متناسب با محصول، فصل و دیگر وقایع تغییر دهند.
طراحی لیبل امروزه از ابزاری که تنها کارش انتقال اطلاعات بود به یک عنصر کلیدی در تبلیغات برند که همیشه سعی در متفاوت ساختن یک محصول از دیگر محصولات دارد، تغییر کرده است. گفته می‌شود که هفت ثانیه طول می‌کشد تا یک فرد تصمیم به خرید بگیرد درحالی‌که فرد در ابتدا اطلاعات لیبل را نمی‌خواند بلکه به‌ظاهر و رنگ بسته‌بندی و طراحی لیبل توجه می‌کند. درواقع جلوه آغازین یک بسته‌بندی، لیبل یا همان برچسب آن است که باید به شکل علمی و ماهرانه‌ای توسط طراحان گرافیک و گرافیست‌ها و طراحان لیبل طراحی‌شده باشد. همچنین از جنبه روانی ترکیب رنگ‌بندی و ایده پردازی در طراحی در تمایل اشتهایی فرد و انگیزه خرید آن، اثر قابل‌ملاحظه ای دارد. 

معرفی لیبل به صورت رول
این نوع لیبل ها در فرمت رول تولید می شوند و به دور یک لوله ی مقوایی با نام (بوبین یا مغزی) پیچیده می شوند. چاپ برروی این نوع لیبل ها معمولا توسط پرینتر حرارتی و پرینتر لیبل زن انجام می شود. قطر بوبین برای کاربردهای مختلف متفاوت است و به طور معمول در اندازه های 1 و 4 سانتیمتر تولید می شوند.
 به کاربرد هر لیبل توجه کنید:
برای کاربرد های گوناگون نظیر چاپ بارکد، برچسب اموال، تگ اسم و… یک نوع لیبل منحصر به فرد و خاص استفاده می شود. پیشنهاد می شود به دلیل قدرت بالای چاپ پرینترهای لیبل زن از لیبل به صورت رول استفاده کنید زیرا سرعت چاپ و حرارت هد در این گونه پرینترها قابل تنظیم است. به عنوان مثال چاپ با کیفیت بر روی لیبل متال نیازمند حرارت هد بسیار بالا است.

مزایای چاپ لیبل رولی
برچسب های شما بر روی یک نوار طولانی ثابت چاپ می شوند و سپس بر روی هسته لوله مقوایی حلقه می شوند. بر خلاف روش های دیگر عرضه مانند ورقه ای و شیت ، رول ها اجازه می دهند که:
کاربرد دستی آسان: نگه داشتن رول یا آویزان کردن آن از یک نگهدارنده ، اجازه می دهد تا هر یک از برچسب های چاپ شده برای قرار دادن روی وسایل یا محصولات ، به راحتی کنده شوند.
توزیع برچسب: در مواردی که برچسب ها به صورت رولی چاپ می شود ، رول یک قالب مناسب برای حمل و نقل و استفاده در هنگام استفاده مستقیم از آنها روی سطوح و افراد است.
کاربرد خودکار / مکانیکی: رول ها را می توان در دستگاه های برچسب گذاری قرارداد ، جایی که هر برچسب به طور خودکار بر روی ظروف مانند شیشه ، بطری ، قوطی و جعبه اعمال می شود. موارد معمول شامل تولید مواد غذایی ، لوازم آرایشی ، الکترونیکی ، اسباب بازی ها ، قطعات و مواد مصرفی خانگی و صنعتی است

لیبل چسبدار شیتی
 لیبل چسبدار شیتی یکی از متداول ترین و پرکاربردترین اقسام لیبل میباشد.
فایل ارسالی لیبل بر اساس سایز در نرم افزار ویژه ای به تعداد مناسب چیده شده و فرم بندی می شود. پس از چاپ توسط دستگاه کاتر پلاتر مرحله برش انجام میگیرد. در چاپ لیبل چسبدار شیتی فرایند چاپ بر روی شیت A3 , A4 صورت میگیرد و چون فرم بندی انجام نشده امکان برش کاتر پلاتر مقدور نمی باشد. 
​​​​​​​
​​​​​​​