برند سازی یا برندینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

معنی برند سازی و برندینگ چیست ؟

برند سازی یا برندینگ یک پروسه موثر و مثبت در ایجاد شناخت یک کسب و کار ، محصول ، خدمات و یا غیره است که آن را در ذهن مخاطبان است که به عنوان مثال می توان آن را با ساخت یک لوگو ، شعار یا هر چیز دیگری در ذهن مخاطب هک کنیم و تا همیشه برند ما در ذهن مشتریان می ماند . البته این یک تعریف ساده ای از برند سازی است که در ادامه موضوع را باز تر خواهیم کرد .

مفاهیم مربوط به برند سازی

در ادامه هر کدام از مفاهیم رو از جمله : جایگاه سازی ،هویت سازی ، شخصیت برند ، ارزش سازی و متمایز کردن برند بررسی میکنیم و توضیحات کامل را می توانید بخوانید .

جایگاه سازی

فیلیپ کاتلر اهمیت زیادی به جایگاه سازی برند دارد و آن را اینگونه بیان می کند :“اقداماتی که منجر به ساختن یک تصویر از کسب و کار در ذهن بازار هدف می‌گردد”

سه چیز در جایگاه سازی بسیار مهم است : لوگو ، شعار ، نام بیزینس این سه چیز میتونه جایگاه شما رو در برابر ذهن مخاطب مهم سازد و شما را متمایز جلوه دهد

هویت سازی برند

نام و لوگو برند برای یک بیزینس همه چیز نیست اما بسیار مهم است . شما باید هویت خود را در ذهن مردم ثابت کنید با شعار ها و افکارتان می توانید آن را به مردم ثابت کنید.

  ارشد ویفر (Wayfair) می‌گوید: “هویت برند، چیزی بیش از طراحی لوگوی مناسب برای چاپ روی فنجان قهوه یا نصب بالای درب ورودی است و ماهیتی است که به عناصر اصلی برند شما می‌دهد”.

 
برند سازی

شخصیت برند

شخصیت یک برند مجموعه ای از ویژگی های آن است از لوگو گرفته تا برخورد افراد شما با مشتری و … به عنوان مثال :نایک پرانرژی، اپل پیچیده و کمی پرمدعا و تیمبرلند خاکی به نظر می‌رسد. که هر کدام از این ها دارای شخصیتی خاص در ذهن مردم هستند .

ارزش برند

ارزش برند شما باید به مخاطب هدف ثابت شود به عنوان مثال : خدماتی که به او میدهید بی نقص باشد و بالاترین کیفیت ممکن رو داشته باشه یا میتون طرز رفتار شما ارزش شما برابر مخاطب زیاد کند ارزش برند شما در برابر افکار نقش بسیار مهمی دارد و یکی از چیز هایی که موثر هست این هست که اگر مشتری از خدمات شما راضی باشد شما را به دیگران معرفی خواهد کرد و در خاطر خودش هم خاطره ی خوبی از شما خواهد داشت .

ابزار های برند سازی چیست؟

به صورت مختصر ابزار های برند سازی رو برای شما می نویسم که در آینده در مقاله ای دیگر هر کدارم را جدا گونه توضیح میدهیم .

ابزار برند سازی: روابط عمومی ، بازاریابی مستقیم ، پیشبرد فروش ، تبلیغات ، بسته بندی ، رویداد ها و اسپانسرینگ ، خدمات مشتریان ، فروش شخصی 

 

ارکتایپ برند چیست ؟

آرکتایپ یا کهن الگو برگرفته از یک واژه یونانی است و به معنی مدل، الگو و شخصیتی است دیگر مدل‌ها و الگوها الهام گرفته از آن هستند و بر اساس 12 ارزش کلیدی انسانی مانند امنیت و قدرت است. ایده‌ای که در پس ایجاد آرکتایپ است، ساختن روایت برند و ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان هدف است. در زندگی واقعی، برندها از آرکتایپ ها برای شکل دادن به داستان خود استفاده می‌کنند. آرکتایپ چیزی بیش از یک عنوان است و با مفهوم و احساس بزرگتر گره خورده است که فراتر از زمان و فرهنگ است. صرف نظر از فرهنگ یا تاریخ مردم می‌توانند با مفهوم قهرمان همذات پنداری کنند. هویت یک برند می‌گوید «اینجا هستم»در حالی که آرکتایپ می گوید: “این داستان من است.” در تصویر زیر 12 ارزش کلیدی انسانی آرکتایپ نمایش داده‌شده است.

 

12 اصل در ارکتایپ برند : لذت ، تعلق ، خدمت ، تسلط ، نوآوری ، امنیت ، دانش ، آزادی ، رهایی ، قدرت ، تسلط ، صمیمیت

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *