صفحه آرایی

صفحه ارایی چیست؟

می توان در پاسخ به سوال صفحه آرایی چیست؟ تعاریف خاص و زیادی می تواند وجود داشته باشد. اما در این بین می توان این تعریف را به عنوان بهترین تعریف صفحه آرایی در نظر گرفت: هنر چیدمان محتوا با طراحی های بکر و زیبا در کنار رعایت نمودن اصول و قوانین استاندارد تولید محتوا در کنار یکدیگر را صفحه آرایی می گویند. به واقع در صفحه آرایی تمامی اصول و قوانین ویراستاری بایستی به خوبی رعایت گردد و به منظور زیبایی و جلب مشتریان بهتر است از تصاویر باکیفیت و طراحی های بسیار زیبا و خلاقانه استفاده شود که تأثیر بسیار زیادی روی روح و روان مشتریان مختلف می گذارد. پس بهتر است به فکر یک صفحه آرا بسیار مجرب و با تخصص بود که توانایی انجام اصول و قوانین صفحه آرایی را دارد و می تواند شما را در این راستا کمک کند.

 

تاریخچه صفحه آرایی در ایران

حال که با تعریف صفحه آرایی چیست؟ تا حدودی آشنا شدیم؛ بد نیست سیری بر تاریخچه صفحه آرایی در ایران بزنیم. صفحه آرایی به طور کلی در زمان های بسیار قدیم وجود داشته است؛ هر چند که به شکل امروزی با پیشرفت های روز نبوده است. ولی به طور کلی می توان تاریخچه صفحه آرایی در ایران را به زمان سومری ها مرتبط دانست که آن ها بر روی لوحه های گلی، یک سری مفاهیم مرتبط را به یکدیگر می نوشتند. اگر به تمامی نسخه های خطی و کتاب های قدیمی توجه داشته باشید؛ در هر یک از آن ها کم و بیش اصول صفحه بندی و صفحه آرایی رعایت شده است. اما کم کم با رواج صنعت چاپ و پیشرفت هایی که در این زمینه صورت گرفت؛ امروز ما صفحه آرایی را با قوانین و اصولی جدید و منحصر به فرد می یابیم که عنصر خلاقیت به خوبی در آن رعایت شده است.

 

هدف از صفحه آرایی؟

هدف از صفحه آرایی چیست؟ همان طور که از گذشته های نه چندان دور پدیده صفحه آرایی وجود داشته است؛ هدف از صفحه آرایی، مرتب نمودن تیترها و سرتیرها و صفحه بندی ها و کلیه قوانین و اصولی است که در صورت رعایت نمودن آن ها و طراحی روی جلد کتاب و نشریه مورد نظر شما می توانید یک تبلیغ بسیار جالب توجهی برای کتاب و نشریه خود داشته باشید و آن را در چشم دیگران، بیشتر نمایان سازید تا به کتاب و نشریه شما روی آورده و آن را خریداری نمایند. علاوه بر بحث فروش گسترده و کسب شهرت و سودآوری با بهره گیری از صفحه آرایی شما می توانید شخصیت خود را به عنوان یک نویسنده، به گونه یک فرد جنتلمن و مرتب به دیگران معرفی سازید که به تمامی اصول و قوانین پایبند است و فردی مرتب و آراسته است.

 

نقش کاربردی در صفحه آرایی

شاید این سوال نیز در ذهن شما خطور کرده باشد که نقش کاربردی در صفحه آرایی چیست؟ کاربردی ترین نقشی که برای صفحه آرایی مطرح است؛ هم برای دانشجویان با پایان نامه های خود و هم برای اساتید دانشگاهی با تألیف کتاب های علمی – آموزشی خویش و هم برای سایر نویسندگان و شاعران، جلب توجه و معطوف ساختن نگاه ها به سمت و سوی خود می باشد. در هر صورت شما می بایست در راستای به تحقق نشستن آرمان ها و آرزوهای خویش در تألیف کتب و کسب شهرت در آن به فکر صفحه آرایی و طراحی روی جلد کتاب خود باشید تا بدین ترتیب بتوانید از کاربرد صفحه آرایی نهایت بهره را ببرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *