کاتالوگ چیست و کاربرد آن کجاست؟

کاتالوگ

کاتالوگ چیست؟ کاتالوگ یکی از مهم ترین ابزار های مهم تبلیغاتی هست که هر برندی برای معرفی کسب و کار خود به آن نیاز دراد و در کنار سایر بازاریابی ها از آن استفاده می کند. به طور کلی کاتالوگ رو بخواهم برای شما شرح دهم باید بگویم : کاتالوگ دفترچه ای است که از اطلاعات کامل محصول یا خدمات شما است که مخاطب می تواند هنگام مطالعه با یک نگاه کوتاه و مفید توضیحات شما را در مورد خدمات یا محصولات شما متوجه شود.

 

تاریخچه کاتالوگ

کاتالوگ اولین بار در سال 1498 ( قرن بیستم ) در شهر ونیز طراحی و چاپ شد . اولین کاتالوگ به صورت دست نویس برای فروش تعدادی کتاب در نمایشگاه شهر طراحی شده بود.

 

مزایای استفاده از کاتالوگ

کاتالوگ یکی از بهترین و تاثیر گذار ترین ابزار های بازاریابی افلاین است که می توانید شرکت خود ، محصولات و خدمات خودتون رو توسط آن معرفی کنید. پس از سال ها هنوز هم شرکت های بزرگ از کاتالوگ به عنوان یک روش بازاریابی استفاده میکنند.

برای افزایش میزان تاثیر گذاری کاتالوگ بر روی مشتریان بهتر است در نحوه طراحی و اجرا آن مشورت کنید و دقت لازم را داشته باشید . در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد

مراحل طراحی کاتالوگ

انتخاب مناسب فونت و اندازه ی آن :

عواملی مانند اندازه فونت ، رنگ فونت می تواند بسیار در ذهن مشتری تاثیر گذار باشد به عنوان مثال سر برگ ها درشت با رنگی که توجه رو به خود جلب کند و نوشته های ریز تر با فونت خوانا و بولد .

انتخاب عکسو رنگ مناسب برای کاتالوگ : هنگامی که مشتری کاتالوگ را در دست خود میگیرد رنگ ها ارتباط مستقیم با احساسات مشتری دارند برای همین باید در انتخاب رنگ توجه بسیار داشته باشید که در مقالات قبلی در مورد رنگ ها توضیح داده بودیم . ( پایان مقاله لین مقاله قرار داده می شود .) عکس ها هم در انتقال پیام به خواننده ی کاتالوگ بسیار موثر هستند حتما به این موضوع دقت داشته باشید.

 

چاپ کاتالوگ

بسیاری از سازمان‌ها به دلیل هزینه‌های بالای چاپ، اقدام به چاپ کاتالوگ در تیراژ پائین می‌کنند. امروزه در صنعت چاپ از دو روش (آفست و دیجتال) استفاده می‌شود.

چاپ آفست برای تیراژ بالا استفاده می شود و چاپ دیجیتال برای چاپ دیجیتال .چاپ دیجیتال نه تنها در تیراژ پایین بوده بلکه باعث افزایش کیفیت و صرفه‌جوئی در هزینه‌های سازمان می‌گردد.
 
 

جمع بندی

کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی است که صاحبان کسب وکار برای معرفی محصول و برند خود نیاز دارند1. این دفترچه حاوی اطلاعات کامل محصولات یا خدمات است، به‌طوری که مخاطب با مطالعه آن، نحوه استفاده از محصولات را بیاموزد. کاتالوگ‌ها در قرن بیستم در ونیز طراحی و چاپ شدند1.

برخی مزایای استفاده از کاتالوگ عبارت‌اند از:

نکاتی که در طراحی کاتالوگ موثر باید مد نظر قرار دهید عبارت‌اند از:

در نهایت، چاپ کاتالوگ می‌تواند از روش‌های آفست و دیجیتال انجام شود. در دنیای رقابتی امروزه، کسب‌وکارها جهت معرفی و فروش محصولات و خدمات خود از چاپ کاتالوگ‌ها استفاده می‌کنند1.

 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *